Dažniausios šunų ligos

Paskelbė vetke 2022/01/05 0 Komentarai

Šuns sveikata jo šeimininkui turėtų būti svarbi ne dėl to, kad sveikas šuo – gražus šuo, tad yra tinkamas parodoms, tačiau pirmiausia – dėl meilės savo gyvūnui, kuri, kaip sutiktų daugelis, dažniausiai yra beribė. Tiesa, net ir sveikai maitinant, fiziškai iškraunant ir suteikiant pačias geriausias gyvenimo sąlygas – ligos, deja, kartais neišvengiamos. Kai kuriais atvejais jos yra įgimtos, o kartais atsiranda dėl netinkamų gyvenimo sąlygų. Bet kuriuo atveju – kuo greičiau bus pastebimi simptomai, kurie išduoda ligas – tuo greičiau su jomis galėsite kovoti ir padėti gyvūnui pasveikti.

Šunų ligos yra labai įvairios. Neįmanoma būtų visų ir aptarti. Pateiksime pačias dažniausias, kuriomis serga Lietuvoje populiariausių veislių šuniukai. Juk tikrai – vienos universalios ir jomis susirgti gali bet kokios veislės bei amžiaus šuo, o kitos dažniausiai pasitaiko konkrečių savybių augintiniui, tad jų šeimininkai tokiam šuniui turėtų skirti daugiau dėmesio.

Dažniausios šunų ligos

Ausų ligos

Ausų ligos dažniausiai yra senų šunų palydovai. Šios zonos ligos gali būti labai įvairios. Lygiai taip pat yra labai daug skirtingų priežasčių, kurios gali sukelti sveikatos problemas. Dažniausiai šunims tenka kovoti su išorinės ausies problemomis. Vidinės, vidurinės – pasitaiko rečiau, tačiau bet kuriuo atveju – būna.

Otitas. Tai yra išorinės šuns klausomosios dalies uždegimas, kuris dažniausiai „kankina“ prastai prižiūrimus arba visiškai neprižiūrimus šuniukus. Problema atsiranda tuomet, kai ausys yra nevalomos, o galiausiai virsta infekcijomis su kuriomis kovoti reikia vaistais. Taip pat pastebima, kad ši liga dažniausiai „kankina“ ilgesnio plauko šuniukus, pavyzdžiui, seterių veislės šunims, kokerspanielius, šarpėjus ir panašiai. Veterinarai pastebi, kad ši sveikatos problema dažniausiai dažnesnė rudens metu, kai dažnai lyja, yra didelis vėjas. Tai daro neigiamą įtaką visai šuns sveikatai, tad ausys nėra išimtis. Taip pat reikia atidžiai prižiūrėti tų šunų ausis, kurie mėgsta maudytis atviruose vandens telkiniuose. Po maudynių stenkitės bent minimaliai, paviršiuje nuvalyti vandenį, kuriame esančios bakterijos taip pat gali paskatinti uždegimą. Dėl otito gydymo reikia tartis su veterinarais, kadangi kinta ligos intensyvumas  ir kuo ji labiau paplitusi – tuo intensyvesnis ir daugiau skirtingų priemonių apimantis gydymas yra reikalingas.

Ausies hematoma. Gana dažna mažų šuniukų problema yra kraujosruva, kuri taip pat vadinama ausies hematoma. Tiesa, tikrai pasitaiko ir suaugusių šunų tarpe. Toks kraujo išsiliejimas dažniausiai kaupiasi po oda, tad vizualiai gali atrodyti gana baugiai. Dažniausiai atsiranda po traumų, tad su ja susiduria tie šunys, kurie yra fiziškai aktyvūs. Taip pat kraujosruva gali atsirasti ir dėl to, kad šuo aktyviai kasosi. Nors daugelių atvejų pakanka paprasčiausiai uždėti šaltą kompresą prie probleminės vietos, tačiau parodyti veterinarui – vis tiek labai rekomenduojame.

Odos parazitai

Apie parazitus geriausiai išduoda matomi odos pažeidimai. Kad ir kokio jie yra intensyvumo negalima bandyti gydyti namuose, kadangi liaudiškais metodais galima sudirginti odą.

Blusos. Bene pati dažniausia odos liga atsiranda dėl blusų, kurios kankina nevalyvus, netinkamai prižiūrimus šunis. Tai yra vabaliukai, kurie minta krauju, tad gyvūnui – skaudūs, dirginantys, nemalonūs. Blusas geriausiai išduoda įkandimai, taip pat, pleiskanojanti oda, galiausiai, šuns niežulys. Blusos taip pat platina šunų kaspinuotį Dipilidium caninum. Jis sukelia įvairias virškinimo ligas.

Demodekozė. Tai yra erkutės, kurios sukelia niežulį ir vizualiai matomus odos bei kailio pažeidimus. Kadangi erkučių dydis siekia apie 0,04 mm – pačios vizualiai sunkiai matomos, tad dažniausiai diagnozuojamos veterinaro apžiūros metu. Ši liga yra užkrečiama, tad šunys ją perduoda vieni kitiems. Jeigu jos nėra gydomas – šuo plinka.

Akių ligos

Su amžiumi blogėja ne tik žmogaus rega, tačiau ir šunų, tad natūralu, kad kartu su blogėjančia rega atsiranda ir įvairios akių sveikatos problemos, kurias tikrai galima išgydyti. Svarbiausia yra nelaukti, kol simptomai taps labai intensyvūs ir trukdantys gyventi, o kuo greičiau imtis priemonių, kurios gali padėti Jūsų gyvūnui pasijusti geriau.

Akių ligos apima ir pačios akies, ir tuo pačiu greta jos esančių kitų organų sveikatos problemas.

Konjunktyvitas. Tai yra uždegimas, kuris atsiranda tuomet, kai akis yra užteršiama aplinkoje esančiais dirgikliais. Tai gali būti ir smėlis, žvyras, net vabzdžiai, taip pat, dulkės, kurios pavasario metu labai aktyviai sklando ore. Jeigu šuo labai pėdute trina akis, tikėtina, kad atsiras  konjunktyvitas . Veterinarai pastebi, kad ši liga gali kankinti ir tokiu atveju, kai šuniui trūksta vitaminų, taip pat, kai intensyvi šviesa spigina jam į akis, galiausiai, būna ir dėl biologinių priežasčių: ligą gali sukelti maras, įvairūs kirminai, kurie gyvena šuns organizme. Kinta ligos intensyvumas ir pagal tai reikia rinktis atitinkamą gydymo metodą, tad specialistų konsultacija – BŪTINA. Negydykite šios ligos namuose, kadangi taip galite šuns regai pakenkti dar labiau.

Trichiazė. Ši akių liga pasitaiko gana retai ir dažniausiai siejama su veislėmis. Tai yra simptomas, kuris pasireiškia blakstienos patekimu į akies obuolį. Taip nutinka ne iškritus blakstienai, tačiau jai augant į obuolio pusę. Gydymas – paprastas. Blakstienas reikia išpešioti. Liga dažniausiai pasitaiko vokiečių aviganiams, senbernarams, dogams ir t.t.

Keratitas. Jis dar kitaip yra vadinamas ragenos uždegimu. Tai gana reta liga, tačiau – pasitaiko, ypač vyresnio amžiaus šunų tarpe. Atsiranda dėl mechaninių akies pažeidimų, pavyzdžiui, užgavus akį, arba nuo infekcijos, pavyzdžiui, kirminų. Jeigu liga nebus gydoma – šuo gali apakti. Tačiau laiku pamačius simptomus – išgydoma sėkmingai.

Erkių sukeliamos ligos

Šiltasis metų laikas – džiaugsmas augintiniams, kurie dažniausiai su šeimininku kur kas daugiau laiko praleidžia lauke. Deja, ne tik miškuose, tačiau ir parkuose tyko erkės, kurios tampa bakterijų pernešėjais ir gali labai rimtai susargdinti Jūsų šuniuką.

Dažniausiai erkių pernešamos ligos yra:

babeziozė;

anaplazmozė;

erlichiozė;

boreliozė.

Kuo greičiau liga bus nustatoma – tuo greičiau su ja bus galima kovoti bei nugalėti. Deja, laiku nenustačius  problemos – gali būti visam gyvenimui paliekami sveikatos trikdžiai, galiausiai, šuo gali net mirti. Kuo greičiau reaguosite – tuo didesnė tikimybė, kad erkių platinamos  ligos bus išgydomos.

Kitos dažniausios šunų ligos

Helmintozė. Tai liga, kurios metu parazitinės kirmėlės apsigyvena šuns organizme. Užsikrėtęs kirminais šuo dažniausiai viduriuoja, jam gali pakilti kūno temperatūra, galiausiai, išmatose matyti kraujo. Liga yra užkrečiama, tad neleiskite šuniui bendrauti su nepažįstamais keturkojais.

Šunų maras. Ši virusinė liga yra gana dažna ir jos padariniai, deja, mirtini. Užsikrėtus pirmiausia sutrinka kvėpavimas, dažniausiai pablogėja virškinimo veikla, galiausiai, paralyžuojama centrinė nervų sistema. Maru dažniausiai serga šuniukai iki metų amžiaus. Pagalba – skiepas.

Pasiutligė. Pasiutligė yra pavojinga liga ne tik šunims, tačiau ir žmonėms, tad svarbu, kad augintinis neturėtų kontakto su Jums nežinomais gyvūnais. Atsiranda perduodant virusą, kuris dažniausiai atsiranda po įkandimo. Nors yra daug skirtingų šunų pasiutligės formų, tačiau daugelis jų, laiku nesuteikiant gydymo, baigiasi mirtimi. Sergantis šuo dažniausiai vangus, mažai ėda, turi virškinimo problemų.

Rachitas. Ši liga dažniausiai atsiranda šunims, kurie turi A bei D vitamino stoką. Labai svarbu savo augintinį maitinti tik geriausios kokybės - premium segmento maistu, kad šuo gautų visas jo organizmui reikalingas medžiagas. Dažniausiai šia liga serga maži šuniukai. Patys pagrindiniai ligos požymiai yra: kaulų trupėjimas, šuo dažniausiai praranda apetitą, galiausiai, sutrinka virškinimo veikla. Kuo greičiau kreipsitės į gydytoją – tuo greičiau bus galima imtis priemonių kovoje su šia liga.

Parvovirusinis gastroenteritas. Tai yra liga, kurios metu pažeidžiama šuns virškinimo trakto gleivinė. Dažniausiai kankina mažus šuniukus, tačiau pasitaiko ir didesniems. Bakterija perduodama nuo kito šuns, tad reikia riboti nepažįstamų gyvūnų kontaktus. Nuo šios ligos yra siūlomos vakcinos.

Jeigu Jūsų šuo elgiasi neįprastai – reikia kuo skubiau reaguoti. Juk tai gali padėti išgelbėti šuns gyvybę