Kaip prižiūrėti šunį?

Paskelbė vetke 2022/01/05 0 Komentarai

Šunys yra patys populiariausi naminiai gyvūnai Lietuvoje ir, tikėtina, kad visame pasaulyje. Kodėl? Bene labiausiai dėl savo empatijos. Šunys mus myli, jie mus gerbia ir mūsų klauso, tad jeigu suteiksite gyvūnui tinkamas gyvenimo sąlygas – atsidėkodamas jis Jums liks atsidavęs visą gyvenimą, o žmogui, kuriam reikia draugo, tai yra labai svarbu.

Tiesa, šuo, kad ir koks paprastas gyvūnas jis atrodo, turi savus fiziologinius bei emocinius poreikius, kuriuos turi patenkinti šeimininkas. Internete yra tiek daug informacijos, veterinarai pateikia dar daugiau patarimų, tad dažnai susigaudyti žiniose – darosi sunku.

Pateiksime esminius faktorius, kurie užtikrins, kad šuns priežiūra bus tinkama ir Jūsų gyvūnas – laimingas, sveikas ir atsidavęs savo šeimininkui.

Šunų priežiūra

Fizinė veikla

Kuo geriau pažinsite veislę – tuo bus paprasčiau suteikti gyvūnui tinkamas gyvenimo sąlygas. Tiesa, svarbūs ir kiekvieno šuns poreikiai, kurie tikrai gali neatitikti žodynuose aptartų veislių rekomendacijų.

Labai svarbu, kad šuo gautų taip jam reikalingos fizinės iškrovos, kuri, tiesa, kinta. Vieniems šunims jos reikia daugiau, kitiems – minimaliai. Žinoma, mankštos kiekis taip pat varijuoja priklausomai ir nuo šuns amžiaus.

Norint būti ramiu, kad mankštinimosi režimas gyvūnui tiks, reikia įvertinti kelis aspektus:

šuo turi užtektinai erdvės mankštai;

greitas pasivaikščiojimas, kuris skirtas tik nusišlapinimui – nėra mankšta;

šuniui nereikia labai ilgai trunkančios mankštos (nebent jis yra specialiai treniruojamas arba to reikalauja speciali veislė). Geriau trumpai, tačiau dažnai;

šuniui nerekomenduojama vaikščioti labai ilgų atstumų, kadangi tai kenkia jo sąnariams;

iškrautas šuo bus pavargęs ir negadins namų baldų, daiktų;

iškrautas šuo dažniausiai nekaukia likęs vienas namuose, kadangi ilsisi iki kitos treniruotės;

šunį reikia ne tik fiziškai iškrauti, tačiau ir suteikti jam kuo daugiau gerų emocijų. Tam puikiai tinka įvairūs žaidimai. Naudokite žaislus, kurie skirti šuns iškrovai: nuo virvės iki kamuoliuko. Žaidimai padeda užmegzti stipresnį ryšį su savo šunimi, tad jie turi būti reguliarūs.

Išvykus svarbu, kad namuose paliktas šuo gautų įprastą rutiną, kuri yra su jumis. Tiek tokiu atveju, kai į namus ateina prižiūrintis asmuo, ir tokiu atveju, kai šuo paliekamas viešbutyje. Iškrova – svarbi šuns kasdienybės dalis.

Tinkamos aplinkos kūrimas

Nesvarbu, ar Jūsų namuose atsiradęs šuniukas dar yra labai mažas, ar jau senjoras – reikia jam sukurti ergonomišką aplinką, kurioje jis kuo geriau jaustųsi. Tokios aplinkos kūrimas apima kelias mažas smulkmenas. Pačioje pradžioje siūlome pasinaudoti tomis, kurias pateiksime žemiau, o ilgainiui kitos detalės atsiras geriau pažinus savo šunį.

1. Šuo būtinai turi turėti savo guolį, kuris jam siejasi su saugumu. Jeigu leidžia erdvės galimybės – dar geriau yra narvas. Jis turi būti praviras, tačiau šuo žinos, kad tai jo saugi zona, kurioje jis gali atsipūsti.

2. Suteikite gyvūnui  galimybes pažinti pasaulį. Tam puikiai tinka ne tik specialiai šunims skirti žaislai, tačiau ir daugelis kitų daiktų, kurie skatina keturkojį ieškoti, bandyti, atrasti. Tai gali būti pati paprasčiausia kartono dėžė.

3. Nepriklausomai nuo gyvūno amžiaus – supažindinimas su nauja aplinka turi būti lėtas. Šuniukui reikia parodyti – kur kokie kambariai, leisti kuo daugiau uostyti, pristatyti visus šeimos narius. Viskas vardan to, kad naujoje vietoje gyvūnas jaustųsi kuo geriau, labiau pasitikėtų savimi ir Jumis. Natūralu, kad pirmos dienos jam gali būti gana baugios. Tačiau ilgainiui, suteikus geras gyvenimo sąlygas, aplinka taps kur kas malonesnė.

4. Labai svarbu, kad jau nuo mažumės šuniukas išmoktų būti vienas. Jeigu jis visada gaus dėmesio, kol mažas – niekada nebus vienas, deja, tokiu atveju išėjus žmonėms iš namų – jis gali ilgesingai kaukti. 

5. Jeigu namuose yra kitų gyvūnų – būtinai reikia su jais supažindinti šuniuką.

6. Galiausiai, kai keliaujate – imkite šunį kartu su savimi. Jis yra žmogaus atsakomybė, rūpestis, draugija. Nepalikite jo vieno ilgai namuose. Leiskite jam pažinti bei atrasti pasaulį.

Pačios pirmos dienos naujuose namuose dažniausiai baugios. Labai svarbu, kad gyvūnas gautų kuo daugiau dėmesio, tačiau nepamirškite, kad per didelis įkyrumas kai kuriems nepatinka.

Šuns maitinimas

Tinkama vieta – pirmas žingsnis, kuriuo reikia pasirūpinti, o kai  ji jau yra įrengta – laikas daugiau pasidomėti maistu, kuriuo kasdien mėgausis Jūsų keturkojis. Nepamirškite, kad šuo auga, tad natūraliai gali keistis ir jo mitybos įpročiai. Nenustebkite, kad vienas maistas labiausiai tinka tuomet, kai kuo mažas ir kitas, kai jis jau suaugęs. Jeigu gyvūnas yra alergiškas – siūlomas vieno baltymo maistas. Taip pat palepinkite savo augintinį skanėstais, galiausiai, kramtalais, kurie ne tik suteikia gyvūnui daug džiaugsmo, kadangi yra skanūs, tačiau taip pat ir pašalina apnašas nuo dantų. Tai leis išvengti burnos ertmės problemų ir nemalonaus kvapo.

Renkantis maistą šuniui visada verta pasitarti su veterinaru, kuris patars dėl augintiniui labiausiai tinkamo. Svarbiausia rinktis - premium segmento maistą, kuris yra pačios geriausios kokybės. Toks maistas yra subalansuotas, tad dažniausiai nereikia gyvūnui papildomai duoti vitaminų, nebent veterinaras nurodė kitaip.

Mažus šuniukus reikia maitinti labai mažomis dozėmis kelis kartus per dieną. Ilgainiui dozės turi būti retinamos, o maisto kiekis – didinamas. Suaugęs šuo turėtų būti maitinamas 2-3 kartus per parą, o maisto dozės gramais kinta priklausomai nuo jo dydžio ir fizinio aktyvumo.

1. Neduokite šuniui naminio maisto, kadangi taip galite ne tik sukelti virškinimo problemas, tačiau ir nunuodyti gyvūną!.

2. Jeigu šuo yra įpratęs gauti konkretaus gamintojo maistą – staiga nekeiskite jo kitu, kadangi virškinimo sistema gali neigiamai sureaguoti.

3. Neduokite šuniui kaulų.

4. Pasirūpinkite, kad šuo visada turėtų šviežio, tinkamo šiltumo vandens.

5. Šuo dažniausiai impulsyviai nori valgyti nuolat. Neperšerkite jo, laikykitės - šėrimo rekomendacijų.

6. Labai naudinga šuniui sukurti dienotvarkę. Ji turi apimti ir šėrimą tuo pačiu metu. Tuomet bus kur kas paprasčiau kontroliuoti ir tuštinimąsi, vedimą pasivaikščioti.

7. Skanėstai neturėtų būti duodami per dažnai. Šuniukui gal ir skanu, tačiau jo sveikatai tai nebus labai naudinga.

Šuns sveikata

Svarbu reguliariai tikrinti šuns kailį, kadangi jis dažniausiai signalizuoja apie galimas sveikatos problemas. Kuo greičiau organizmo pokyčiai bus pastebimi – tuo paprasčiau su ligomis pavyks susitvarkyti. Kailis gali slinkti ir odą berti taip pat ir nuo alergijos, tad ne visada kalti parazitai, kuriuos daugelis linkęs kaltinti pirmiausia. Jeigu tinkamai rūpinatės šuns higiena, tikėtina, kad reikia keisti gyvūno maistą išbandant vieno baltymo dietą.

Dar keli niuansai, kurių reikia nepamiršti siekiant, kad gyvūno sveikata būtų tinkamai pasirūpinta:

1. Nepamirškite, kad šuns burnos ertmei taip pat reikia dėmesio. Jeigu neturite laiko kasdien valyti jo dantų – pasirūpinkite bent jau kramtalais, specialiais papildais dantims į vandenį ar maistą, kurie padės pašalinti apnašas.

2. Nepamirškite, kad skiepai gali padėti užkirsti kelią daugeliui ligų.

3. Siūlome pagalvoti ir apie kastraciją arba sterilizaciją. Ji atliekama tik tuomet, kai gyvūnas jau yra lytiškai subrendęs, tai yra, ne anksčiau nei 6 mėnesių amžiaus, dar geriau – ne anksčiau 1 metų amžiaus .

4. Pasirūpinkite apsauga nuo blusų, kirmėlių bei erkių. Dėl priemonių pasirinkimo visada verta tartis su veterinarais.

Pamačius, kad gyvūnas tapo vangus, nevalgus, nesidomi aplinka – būtinai reikia kartu su juo keliauti pas veterinarą ir tikrinti sveikatą.

Šuniui nereikia daug. Jam svarbiausia yra šeimininko meilė ir dėmesys. Tačiau kiekvienas atsakingas keturkojo draugas turi suteikti šuns poreikiams labiausiai tinkamas gyvenimo sąlygas, kurios apima maistą, sveikatos patikras, žaidimus ir t.t