Kaip reikia prižiūrėti šunų dantis?

Paskelbė vetke 2022/01/05 0 Komentarai

Ar šunims yra reikalinga burnos higiena? Kiekvienas šeimininkas galėtų pateikti vis kitą atsakymą. Tačiau svarbiausia ne šeimininkų, o veterinarų nuomonės, kurie žino geriausiai. Juk būtent jiems tenka tvarkyti pažeistus šunų dantukus, valyti juos nuo apnašų bei patarti – kaip prižiūrėti šunų dantis šeimininkams, kadangi tai gali užtikrinti kur kas sveikesnę burnos ertmę.

Netinkama šunų dantų priežiūra gali iššaukti daugelį skirtingų šunų burnos ertmės ligų, galiausiai, juntamas nemalonus kvapas, kuris pirmiausia kelia diskomfortą pačiam šuns šeimininkui. Ir jau nuo 4 mėnesių amžiaus besikeičiantys dantys turi būti prižiūrimi, kadangi visi 42 esantys burnoje – gali kristi. Tai, žinoma, blogins ir šuns gyvenimo kokybę.

Šunų dantų valymas

Dažniausios dantų ligos

Tinkamai neprižiūrint burnos ertmės šuniui – dažniausiai tenka kovoti su šiomis ligomis:

dantų apnašų formavimasis;

gingivitas;

stomatitas;

parodontozė;

dantenų recesija;

dantų kritimas.

Deja, gyvenimas be dantų šuniui bus labai komplikuotas. Sudėtingesnis ir šeimininkui, kuris turės rūpintis subalansuotu maistu. Tokiu, kuris reikalingas šuns organizmui ir skatintų jį judinti žandikaulį, kad jo kaulas – neirtų. Liūdna, tačiau tikrai ne visi šunų šeimininkai žino, kad šie augintiniai serga tokiomis pat burnos ertmės ligomis kaip kad ir žmonės. Netekus dantų – gyvenimas tampa kur kas sudėtingesnis. Tačiau jeigu žmonės dar gali pasinaudoti implantavimu, šunims, deja, tokių alternatyvų nėra.

Dantų valymas: šepetėlis ir pasta

Atliktas tyrimas atskleidė, kad daugelio šeimininkų pateikiamos dantų valymo priemonės šunims yra specialūs kramtalai, kurie padeda pašalinti apnašas nuo dantų. Tai tikrai yra geriau nei nieko. Tik svarbiausia rinktis geros kokybės, kuo natūralesnius kramtalus. Kai kurie norėdami palepinti savo šunį – perka saldėsius, kuriuose yra cukraus. Tokiu atveju visas dantų valymas kramtalais neturi naudos, kadangi apnašos ne tik nuvalomos, tačiau iškart atsiranda ir naujos.

Valyti dantis gali ne tik patys šunys pasilepindami natūraliais kramtalais, tačiau ir šeimininkai, kurie tam turi naudoti specialius augintiniui skirtus dantų šepetukus. Galima įsigyti net specialias dantų pastas, kurios yra skirtos keturkojui. Jose komponuojami konkrečiai gyvūnui labiausiai tinkami ingredientai. Jie ne tik padės pašalinti apnašas, tačiau ir neturės jokio neigiamo poveikio organizmui, jeigu pastos bus kiek nuryta.

Dėl šuns šepetėlio pasirinkimo visada siūlome pasitarti su veterinarais, kurie gali patarti – koks geriausiai tinka Jūsų augintiniui. Svarbiausia rinktis tokį, kuris yra su kuo minkštesniais šereliais, kadangi kietesni gali pažeisti dantenas.

Šuns pratinimas prie dantų valymo

Pratinimui labai padeda skani dantų pasta. Mokyti šuniuką reikia dar tuomet, kol jis labai mažas. Išauklėti suaugusį šunį dantų valymui tikrai bus labai sunku, tad geriau – neužsileisti. Pirmiausia duokite šuniui palaižyti pastos. Žinoma, ji bus malonaus skonio, tad šuo – noriai ragaus. Galima uždėti pastos šiek tiek ant piršto ir jo galiuku švelniais judesiais pabandyti valyti šuns dantis. Taip jis pamatys, kad pasta – nieko blogo, o pats valymas – neturi jokio neigiamo poveikio, nėra skausmingas. Žinoma, jeigu šuo kantriai stovės ir lauks, kol dantys bus valomi pirštu – reikia jį pagirti, būtinai duoti skanuką, kadangi jis supras, kad elgiasi tinkamai, taip, kaip šeimininkas ir nori.

Visada galima valyti dantis su specialiu antpirščiu, kuris yra skirtas šuns dantų valymui. Gana panašūs yra naudojami kūdikių dantukų valymui. Daugeliui šunų tai nekelia jokio diskomforto. Minusas, kad išvalyti dantis pavyksta ne taip gerai. Bandykite po truputį pirštą arba antpirštį keisti dantų šepetuku. Leiskite gyvūnui jį pauostyti, palaižyti, susipažinti. Valykite ramiais judesiais, jeigu gyvūnas labai bijo – baikite valymą. Svarbu, kad šis ritualas nesusisietų šuniui su baime.

Valyti nepavyksta. Kitos alternatyvos 

Valyti dantis toli gražu pavyksta ne visiems šunims. Kartais net ir labai didelis puodas kantrybės – nepadeda, kadangi šuo – kovoja ir viskas. Tokiu atveju siūlome rinktis iš kitų alternatyvų, kurios padės pašalinti apnašas nuo dantų ir pagerins burnos kvapą.

1. Labai svarbu, kad šuo kasdien būtų šeriamas - premium segmento maistu, kuris užtikrina, kad jo mityba bus subalansuota.

2. Specialūs, šunims skirti dantų purškikliai padės ne tik pašalinti nemalonų kvapą, tačiau ir apsaugos dantis. Jie naikina bakterijas bei apnašas.

3. Specialūs priedai, papildai į vandenį ar maistą taip pat tinkami profilaktiškai prieš dantų apnašas bei ligas.

4. Sausas pašaras šunims turi būti duodamas reguliariai. Valgymo metu pašaras nuvalo minkštąsias apnašas nuo šuns dantų, tad taip sumažėja tikimybė, kad formuosis kietosios apnašos.

5. Pasikartosime, kad šiuo metu kramtalų pasiūla yra labai plati. Rinkitės kuo natūralesnius. Tokius, kurie ne tik padeda pašalinti apnašas nuo dantų, tačiau yra su vitaminais, kurie būtini šuns organizmui.

6. Galiausiai siūlome dažniau žaisti su šunimi naudojant virvę. Ji taip pat padeda pašalinti apnašas.

Kas geriausiai išduoda, kad laikas daugiau dėmesio skirti šuns burnos ertmei? Žinoma, nemalonus kvapas, taip pat, vizualiai matomos apnašos, galiausiai, kraujavimas iš dantenų, kuris dažniausiai signalizuoja jau apie gingivitą. Dažniausiai jaunesniems šuniukams puikiai užtenka įvairių kramtalų, kurie padeda pašalinti apnašas. Natūralu, kad su amžiumi gyvūno sveikatai reikia skirti daugiau dėmesio, tad tuomet verta plačiau pasidomėti įvairiomis procedūromis pas veterinarus, kurių metų yra pašalinamos apnašos. Pačios procedūros tikrai greitos ir šuniui nekelia jokio diskomforto, tačiau gali padėti senjorui išsaugoti nuosavus dantukus.

Šuns sveikata nesiskiria nei nuo žmogaus, nei nuo kito augintinio. Kuo daugiau dėmesio bus skirta – tuo šuo bus sveikesnis. Jeigu ignoruosite simptomus, deja, liga tik aštrės . Kaip rūpintis – kiekvieno šeimininko pasirinkimas