Ko negalima duoti šunims?

Paskelbė vetke 2021/12/30 0 Komentarai

Tai, kad maitinti šunų naminiu maistu negalima – pritaria vis daugiau augintojų. Kodėl? Kadangi tai, kas tinka žmogui – toli gražu nebūtinai tinka ir šuniui. O subalansuota mityba gali užtikrinti, kad Jūsų augintinis bus sveikas, laimingas ir, žinoma, gražus. Nors veterinarai pateikia labai daug rekomendacijų, deja, toli gražu ne visi jų laikosi. Tuomet tenka lankytis pas tuos pačius gyvūnų specialistus ir klausti – kodėl gyvūnas skystai tuštinasi, kodėl, atrodo, jam kažką skauda ir panašiai. O gana dažnai visos problemos prasideda nuo mitybos, tad ją sutvarkyti ir reikia pirmiausiai.

Šuo ėdą šunų maistą

Ko negalima duoti šunims?

Atsakingi šeimininkai dažnai domisi kiekvienu maisto produktu. Dėl sūrio, nes, atrodo, kad pieno produktai gali būti netinkami, dėl daržovių, dėl žuvies ir t.t. Dažnas klausia – ar galima šuniui duoti morką? Ar galima šuniui duoti varškės ir panašiai? Tokie klausimai yra visiškai natūralūs ir net sveikintini, kadangi ilgainiui sužinosite, išsiaiškinsite – ką galima duoti Jūsų gyvūnui, o ko geriausia vengti, kadangi tai gali sukelti jam rimtas sveikatos problemas.

Veterinarai pastebi, kad dažnas šeimininkas domisi dėl tų pačių produktų, kurie gali atrodyti turintys per daug alergenų.

Dažniausiai klausiama dėl:

lašišos;

duonos bei batono;

špinatų;

žemės riešutų;

morkų;

varškės;

kiaušinių;

obuolių;

agurkų;

bananų.

Dėl kai kurių iš šių produktų daugeliui žmonių kyla klausimų, kadangi jie yra atvežtiniai arba turi daug alergenų. Visi jie gali būti duodami šuniui, tačiau kiekiai turi būti normuojami. Taip pat siūlome neduoti vieno virto kiaušinio. Geriausia jį su kažkuo maišyti. Pavyzdžiui, su pilno grūdo koše, kuri taip pat yra tinkama šuns virškinimo sistemai.

Visgi svarbiausia yra ne įsiminti tam tikrus produktus, kurie gali būti duodami kartais, tačiau tuos, kurių jokių būdu negalima duoti. Ir nors mūsų žemiau pateiktame sąraše tam tikri gaminiai gali atrodyti ir nelabai pavojingi, kadangi kaimuose močiutės juos dažnai duoda šunims, tačiau siūlome pasikliauti veterinarų rekomendacijomis, nes jie žino geriausiai. 

Žemiau išskirsime labiausiai toksiškus produktus, kurie straipsnio antroje dalyje – bus aptarti plačiau.

Šuniui negalima duoti alkoholio;

avokadų;

druskos;

cukraus;

šokolado;

kofeino turinčių gaminių;

svogūno bei česnako;

miltinės tešlos;

kratomos gumos ir kitų panašių saldėsių, kurie limpa prie dantų;

kaulų.

Dažnas kelia klausimą – ar tikrai kaulai nėra galimi? Atrodo, kad tiek metų daugelis jais maitino šunis ir nieko nenutiko. Visgi nutiko, tik dažniausiai nebuvo aiškinamasi – kodėl? Veterinarai pastebi, kad žmonės vis rečiau savo šunims duoda kaulų ir tai džiugina, kadangi pastarieji dažnai ne tik užkemša žarnyną, tačiau net ir praduria jį. Deja, bet tai gali būti mirties priežastis, tad prieš duodami šuniui kaulą pagalvokite, ar verta rizikuoti. Ypač reikia vengti minkštų vištienos kaulų, kurie gali atrodyti kaip delikatesas, tačiau išties – pavojus šunų sveikatai.

Kaip žmogaus maistas veikia šuns organizmą?

Dirbtiniai saldikliai

Jeigu kartais norisi palepinti savo šuniuką – siūlome tai daryti skanėstais, kurie yra skirti jam, o ne saldainiais, kuriais dažnas mūsų mėgaujasi kasdien. Nors ir žmonių organizmui dirbtiniai saldikliai nėra geras pasirinkimas, tačiau šuniui jie yra nuodingi. Juose dedamas ksilitolis yra gaminamas iš kietmedžio, kuris apsunkina organizmą, nuo jo gali atsirasti pilvo raižymo jausmas ir panašiai. Ši medžiaga dažniausiai dedama į kramtomą gumą, guminukus, yra žemės riešutų svieste ir panašiai. Ji yra toksiška šuniui, tad negalima duoti net ir mažomis dozėmis.

Avokadas

Egzotiniai vaisiai ir daržovės dažnai kelia klausimą dėl jų tinkamumo. Ir kelti tokį klausimą yra labai gerai, kadangi tai padeda išsiaiškinti – ar vienas bei kitas skanėstas tinka šuniui. Štai duoti jam avokado yra griežtai draudžiama. Šuniui kenkia ir kaulas, ir žievelė, galiausiai, pats minkštimas. Jeigu namuose auginate avokado augalą – nepamirškite, kad augintiniui kenkia ir lapeliai, tad labai svarbu rasti tinkamą augalo laikymo vietą, kurios gyvūnas nepasiektų.

Alkoholis

Turbūt net neverta sakyti, kad alkoholis yra blogis Jūsų gyvūnui. Šuns organizmas paprasčiausiai nėra gebus apdoroti alkoholio, tad tai jam gali sukelti labai rimtas virškinimo problemas. Taigi, net ir mažas lašelis jam gali būti labai žalingas, tad nežaiskite, nerizikuokite ir negalvokite, kad mažas kiekis – nepakenks šuniui.

Šokoladas

Veterinarai džiaugiasi, kad jeigu šeimininkai dar kartais duoda šunims avokado arba kaulų, tai su šokoladu – dažniausiai nerizikuoja. Neaišku iš kur taip plačiai paplito informacija, kad jo negalima duoti šunims, tačiau žinia yra pasiekusi net ir mažiau savo gyvūnais besirūpinančius žmones, kurie tikina, kad šokolado – neduoda. Ir išties, ypač tamsus šokoladas yra didelis pavojus Jūsų šuns organizmui, kadangi jame yra teobromino, kuris yra toksiškas. Suvalgius šokolado šuniui gali tik sutrikti virškinimas arba jis gali mirti, tad rizika – didelė.

Kofeinas

Kalbant apie kofeiną yra daug nuomonių. Kai kurie teigia, kad šunims jis nėra nuodingas, tad maži kiekiai – nieko blogo. Visgi net ir esant mažam poveikiui – nėra tikslo jo duoti. Šuo nuo kavos arba maisto gaminių, kuriuose yra kofeino, gali pradėti viduriuoti, jam gali skaudėti pilvą. Geriau nerizikuoti, ypač kai teigiama, kad poveikis – didesnis arba mažesnis – vis tiek bus.

Kepti maisto gaminiai

Atskirai verta paminėti ir visus keptus maistus gaminius, kurie gali atrodyti labai skaniai, tačiau, deja, yra netinkami šuniui. Tad kad ir kaip jis nori jų skanauti – siūlome neduoti. Keptas maistas Jūsų šuniui apsunkins organizmą, juolab, prisidės prie nutukimo rizikos. Lygiai taip pat reikia vengti ir labai riebaus maisto.

Česnakai ir svogūnai

Nors mums česnakai bei svogūnai patinka, nes suteikia patiekalui daugiau įmantraus skonio, tačiau gyvūnui – jokiu būdu jų negalima duoti, kadangi šie ingredientai šunims yra toksiški. Tiek svogūnai, tiek česnakai gali negrįžtamai pažeisti raudonuosius šuns kraujo kūnelius.

Riešutai

Kad ir kokie riešutai būtų duodami – nėra tinkami nei vieni. Jie apsunkina šuns skrandį bei žarnyną. Tuo pačiu pavojingas yra ir riešutų dydis, kadangi dažnas šuo ryja, nekramto. Taip galima užkimšti gyvūno žarnyną. Dažnas didesnio kiekio riešutų vartojimas gali sukelti gyvūnui mieguistumą, drebulį, jis gali nustoti vaikščioti.

Pieno gaminiai

Galiausiai, pieno gaminiai. Kad ir kaip jų norėtų Jūsų šuo – tai nėra geras pasirinkimas. Paprasčiausiai šuns organizmas negaminą tų fermentų, kurių reikia, kad jie būtų tinkamai suvirškinti. To rezultatas – šuo dažniausiai vemia, jam gali pasireikšti laktozės netoleravimo simptomai ir t.t.

Netinkamos mitybos požymiai

Tai, kad Jūsų šuniui duodamas maistas jam nėra tinkamas – geriausiai išduoda tam tikri gyvūno elgsenos požymiai. Netinkama mityba yra ne tik jam toksiški maisto gaminiai, tačiau taip pat ir nesubalansuota mityba apskritai. Aprūpinti šunį svarbiausiomis maistinėmis medžiagomis – svarbu. Tik tada jis bus sveikas, laimingas bei aktyvus. Jeigu jūsų šuo dažnai serga – tai yra pats ryškiausias požymis, kad pirmiausia reikia patikrinti mitybą. Žinoma, dėl to visada verta tartis su veterinaru, kuris pirmiausia atlieka apžiūrą, o paskui pagal šuns organizmą pateiks mitybos patarimus, kurių laikantis – toliau stebimas gyvūnas.

Lygiai taip pat netinkamos mitybos įpročius išduoda ir negražus kailis, dažnai pleiskanojanti oda. Šuo gali dažnai kasytis, vizualiai matyti nusidraskymai. Žinoma, dažniausiai dėl prasto maisto šuniui kyla įvairūs virškinimo sutrikimai. Nuo reto iki labai dažno tuštinimosi, gali atrodyti, kad šuniui skauda pilvą, galiausiai, jis gali nustoti valgyti.

Tiek didelis šuns liesumas, tiek jo nutukimas rodo – kad maistas nėra tinkamas. Taip pat kaip ir jo kiekiai, kadangi sveikas šuo neturi turėti antsvorio. 

Ne visi žino, kad organizmui kenkia ne tik maistinių medžiagų trūkumas, tačiau taip pat ir jų perteklius. Ypač – mažiems šuniukams, tad daugiau vitaminų ne visada yra geriau. Per daug jų gali sukelti kaulų vystymosi problemas, tad reikia rinktis tik aukštos kokybės maistą, kuriame jau yra visos reikalingos medžiagos, tad papildomai vitaminų nereikės duoti.


Kokia yra sveika šuns mityba?

Nėra vienos universalios taisyklės, kuri nusako – kokia šuns mityba yra pati geriausia. Juk kinta ir pačios šunų veislės, net ir jų poreikiai, kurie turi būti derinami prie fizinio aktyvumo. Pati svarbiausia taisyklė, kuri apima šuns mitybą, yra įvairovė. Kuo jos daugiau – tuo geriau. Lygiai taip pat svarbu radus, atrodo, tobulai Jūsų šuniui tinkamus konservus – galiausiai juos keisti naujais, kitais. Tiek dėl maistinių medžiagų, tiek skonio, kadangi ir šunys tikrai mėgsta valgyti skaniai.

Augintinio mitybos racionas turi būti derinamas. Vieni konservai šunims gali būti duodami rytais, kiti – pietums, treti – vakarui. Žinoma, konservus galima keisti ir sausu šuns maistu, tačiau jis taip pat turi būti iš aukštos kokybės premium segmento. Pasikartosime, kad duodant maistą, kuris yra pilnai subalansuotas – nebereikės jokių vitamininių - mineralinių papildų.


Jeigu Jūsų šuo turi sveikatos problemų – tuomet reikia tartis su veterinaru, kuris padeda sudaryti meniu. Jis apima ne tik konkrečiai nurodytus „patiekalus“, tačiau ir kiekius, kurių reikia laikytis. Ypač griežtas meniu yra skiriamas tiems šunims, kurie yra nutukę, taip pat ir tiems, kurie yra alergiški. Šiuo metu hipoalerginio maisto pasiūla tikrai labai plati, tad rasite priimtiną tiek Jūsų šuniui skonio prasme, tiek Jums tinkamos kainos. Kai kurie maisto gamintojai siūlo gaminius, kurie yra orientuoti į tam tikras veisles. Tai tikrai labai patogi alternatyva. Tačiau nepasitikėkite etikete, kurioje rašoma, kad maistas tinka X veislei. Būtinai daugiau dėmesio skirkite sudėčiai. Žiūrėkite, kad mėsa būtų pagrindinis ingredientas, jos – daugiausia. Paskui – daržovės ir galiausiai – grūdai, kurių aukštos kokybės maiste visada yra mažiausiai.

Galiausiai, apibendrinus, svarbiausios mitybos taisyklės yra šios:

Labai svarbu, kad Jūsų šuo visada turėtų švaraus, tinkamos temperatūros geriamo vandens. Kad ir koks svarbus yra maistas, tačiau būtent vanduo gali būti vadinamas mitybos pagrindu.

Maistas turi būti ne tik geros kokybės, tačiau ir su visais svarbiausiais elementais, kurie reikalingi šuns organizmui: baltymai, riebalai ir angliavandeniai.

Jeigu pasirinkote RAW mitybą – tokiu atveju labai svarbu rinktis tik pačią aukščiausią kokybę, kuri yra sertifikuota. Tai leis būti ramiu, kad mėsoje nebus sveikatos problemas sukelti galinčių patogeninių bakterijų.

Tikrai nebūtinai brangus maistas yra geriausias. Skaitykite sudėtį!

Galiausiai – verta tartis su veterinaru, kuris patars dėl labiausiai Jūsų šuniui tinkamo maisto.

Subalansuotas maistas – laimingas šuo. Suteikite jam geriausias gyvenimo sąlygas.