Kas kiek laiko reikia maudyti šunį?

Paskelbė vetke 2021/12/29 0 Komentarai

Dar prieš gerus 10 metų požiūris į šunų higieną buvo visiškai kitoks nei šiuo metu. Dažnas galvojo, kad šuns maudymas kartą per du metus, o gal ir penkis – užtektinas, galiausiai, nereikia jokių specialių šampūnų, kadangi ūkiškas muilas – geriausias pagalbininkas. 

Šiuo metu požiūris visiškai kitoks. Šunys ne tik maudomi reguliariai, tačiau ir higienai naudojami specialūs šampūnai, kondicionieriai bei kitos priemonės, kurios padeda kailiui išlikti glotniam bei gražiam. Tačiau ar dažno plovimo reikia? Ir priemonės – tikrai ar vienos geresnės nei kitos?

Šuns maudymas

Ką tik įsigijau šuniuką! Kada maudyti pirmą kartą?

Jeigu Jūsų namuose atsiradęs šuniukas dar yra labai mažas – neskubėkite jo maudyti. Iki 8 savaičių geriausia visai nemaudyti. Jeigu šuniukas Jūsų namuose atsirado iš lauko, tai žinoma reikia išmaudyti, nes jis gali turėti kvapą, ant kailio gali būti vabaliukų. Visgi kailio, odos plovimas gali sugadinti šuns natūralų pH, tad geriau apsiriboti tik iššukavimu. Tiesa, jeigu nešvarumų daug – plauti siūloma tik su vandeniu ir kuo mažesniu jo kiekiu. Geriau – tam tikras kūno vietas lengvai patrinant, o ne visą kūną merkiant į vonelę.

Kai šuniukas atšvenčia 8 savaičių gimtadienį – galima pagalvoti ir apie maudymą. Ne tik vandeniu, tačiau ir specialiomis priemonėmis. Pasikartosime – specialiomis, o ne žmonių šampūnu, ne ūkiniu muilu ar panašiai. Žmonėms skirtos priemonės gali sudirginti gyvūno odą, net sukelti alergiją, jam gali niežėti, tad viso to išvengsite įsigiję patikimas priežiūros priemones, kurios skirtos ne tik būtent šuniui, tačiau ir augintiniui pagal jo amžių.

Baigus maudyti šuniuką labai svarbu, kad šampūnas būtų išskalautas iki galo. Skalauti jį siūloma su drungnu vandeniu, kadangi taip jis geriau pasišalina. Tačiau žiūrėkite, kad vanduo nebūtų per šaltas. Šlapią kailį siūlome džiovinti bent jau rankšluosčiu. Žinoma, galite išbandyti ir plaukų džiovintuvą, tačiau pirmiausia – atsargiai ir žiūrėkite kaip šuniukas reaguos.

Galiausiai atsiminkite, kad po skiepo negalima dvi savaites maudyti šuniuko. Nebent veterinaras nurodė kitaip.

Kas kiek laiko reikia maudyti šunį?

Šuns maudymo dažnumas priklauso nuo individualių gyvūno savybių, tad pateikti universalų maudymo grafiką – gana sunku. Veterinarai dažniausiai siūlo maudyti šunį kas 3-4 mėnesius. Per dažnas kailio plovimas – nėra gerai, kadangi taip natūraliai mažėja jo atsparumas aplinkos dirgikliams. Visgi reikia įvertinti – koks yra gyvūno kailis, ar jis dažnai susitepa ir panašiai. Juk aktyviai lauke laiką leidžiantys šunys dažniausiai natūraliai maudomi kur kas dažniau. Pasikartosime, kad tokiu atveju svarbiausia yra tinkamos higienos priežiūros priemonės. Tuomet ir poveikis šuns kailiui bei odai bus minimalus.

Sumažėjus kailio apsauginėms savybėms šuo pradeda dažniau kasytis. Žinoma, kasymosi priežasčių gali būti ir daugiau, tačiau jeigu maudote gana dažnai ir matote, kad šuo kasosi gana aktyviai – siūlome suretinti kailio plovimo procedūras arba bent jau pirmiausia pasitarti su veterinaru. Galbūt jis pasiūlys Jūsų šuniui labiausiai tinkamą odos bei kailio priežiūros priemonę.

Jeigu šuo gyvena lauke – higienai palaikyti dažniausiai užtenka maudyti kas 6-8 savaites. Jeigu kailis labai trumpas – dažnai užtenka išmaudyti ir vos kartą per metus, kadangi pats šuo geba tinkamai pasirūpinti savo kailio higiena.

Yra šunų veislių, kurių kailis riebaluojasi greičiau ir dažniau nei kitų. Tai dažniausiai „šilkinio“ kailio savininkai kaip kad, pavyzdžiui, jorkšyro terjerai. Natūralu, kad tokiu atveju būtinas dažnesnis plovimas, net ir kas dešimt dienų. Ir tokiu atveju būtinai reikalingos specialios priemonės, kurios gali padėti kailiui ilgiau išlikti sausesniam.

Yra šunų veislės, kurių kailis yra atsparus vandeniui. Juos maudyti galima rečiau, tačiau dažniausiai dėl ilgesnio plauko – reikalingas šukavimas. Tokie yra auksaspalviai retriveriai, podhalės šunys, aviganiai ir t.t.

Kailio šukavimas – būtinybė

Šunų maudymas pirmiausia turėtų prasidėti nuo kailio iššukavimo. Tai svarbu ir tokiu atveju, kai kailiukas yra trumpas, net ir retas. Paprasčiausiai iššukavus ir paskui išplovus plaukas atrodys glotnesnis, gražesnis. Šukavimui būtinai reikia įsigyti specialias priemones, kadangi su skirtomis žmogui – galite suvelti plauką, juolab, pati procedūra bus nepatogi nei Jums, nei šuniui.

Šukuoti išmaudžius yra kur kas sudėtingiau, juolab, dažniausiai šunys tam nesileidžia, kadangi nori kuo greičiau nusipurtyti. Siūlome iškart uždaryti vonios duris, nes tikėtina, kad šuo iššokęs iš dušo kabinos arba vonios – bėgs per kambarius. Pasikartosime, kad reikalingas sausinimas. Taip ir šuo geriau jausis, ir namai bus švaresni, sausesni.

Galvos plovimas – paskutinis

Baigus plauti visą kūną – galiausiai reikia išplauti galvos zoną, o tai daryti reikia labai kruopščiai, kad nepatektų vandens į akis arba ausis. Naudokite kuo mažiau šampūno, galima plauti visai be jo, tik su vandeniu. Viską reikia daryti lėtais judesiais, kad gyvūnui tai nekeltų nei baimės, nei diskomforto. Dažnai per galvos plovimą šunys ir įgyja maudymosi baimę. Jeigu viską išmoksite daryti labai kruopščiai – maudynės Jūsų augintiniui nebus baisios, o gali tapti net ir malonios.

Kada negalima maudyti?

Laikytis reguliarios higienos yra labai svarbu, kadangi tai leis Jūsų šuniui žinoti ko tikėtis ir tuo pačiu nebijoti maudymosi. Visgi negalima šuns maudyti tada, kai jis serga, kai jis yra po skiepo arba kitos medicininės intervencijos. Žinoma, dėl to geriausiai patars veterinaras, tačiau nepamirškite, kad tuo metu, kai šuo jaučia stresą – maudynės jam tikrai nepatiks. Taip pat geriausia, kai SPA ritualus atlieka vienas ir tas pats žmogus, šeimininkas, kuriam šuo paklūsta labiausiai. Augintinis juo labiausiai pasitikti, tad ir maudynės nekels tiek streso.

Šuo bijo maudynių!

Jeigu Jūsų šuo bijo maudynių – reikia prie šio ritualo pratinti kuo lėčiau. Ilgainiui baimė turėtų išnykti, tačiau svarbiausia yra apsišarvuoti kantrybe. Jeigu prie maudynių bus pratinamas nuo mažumės – vandens baimės tikrai neturėtų būti. Tik reikia patį maudynių ritualą padaryti kuo malonesniu. Tai yra, negalima drąsiai, dideliais žingsniais eiti link šuns, mokyti komandos, kuri kelia jam neigiamas asociacijas. Pabandykite maudynes padaryti maloniu žaidimu ir šuo tinkamai į tai reaguos.

Priemonių gausa

Kadangi priemonių, kurios skirtos šuns higienai, yra labai daug – gali tekti skirti laiko jų analizavimui, galiausiai, išbandyti nemažai skirtingų, kol pavyks rasti geriausiai atitinkančias Jūsų šuns poreikius. Svarbiausia žiūrėti į savo šuns kailį, kadangi jis geriausiai ir „parodo“ – kokios reikalingos. Nuo tokių šampūnų, kurie skirti ilgaplaukiams, iki tokių, kurie net skirti tam tikros spalvos plauko „savininkui“. Ar reikia kondicionieriaus? Daugelis šeimininkų, kurie jį naudoja, sutiktų, kad taip, kadangi po jo plaukas tampa kur kas švelnesnis, rečiau veliasi, tad ir iššukuoti yra kur kas paprasčiau. 

Tinkama plauko priežiūra leis Jums maksimaliai sumažinti šuns šėrimąsi, o tuomet ir namai bus švaresni, ir pats gyvūnas jausis kur kas geriau.